Aktualnosci/Newsy Rok 2010

Rok 2010

Z początkiem roku a mianowicie w styczniu w 90% zastała zakończona praca dotycząca wymiany instalacji elektrycznej w świetlicy.

Po wykonanych pracach świetlica została uporządkowana. Za posprzątanie świetlicy serdecznie dziękuję Sandrze Cemborowskiej, Monice Tomczyk i Arturowi Hale.

14.01. została naprawiona wiata przystankowa dla dzieci i młodzieży. Zostały wstawione trzy płyty na szczytach wiaty. Za pomoc w naprawie wiaty serdecznie dziękuje Zbyszkowi Fanzelofowi i Edwardowi Skrzypkowiakowi.

19.01. odbyło się zebranie wiejskie. Głównym tematem zebrania było sprawozdanie Rady Sołeckiej za rok 2009 i przedstawienie planu działania na rok 2010.

20.01. Rada Miasta uchwaliła Plan Odnowy Miejscowości Gorzyń na lata 2010 -2017.

22.01. w oparciu o POM Gorzyń przystąpiliśmy do konkursu w ramach programu LEADER PROW 2007 -2013.

Do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie „ Puszcza Notecka” został złożony projekt na dofinansowanie budowy obiektu rekreacyjno – sportowego wraz z budową Świetlicy Wiejskiej.

23.01. zima dopisała co zaowocowało zorganizowaniem kuligu dla dzieci i młodzieży. Kulig przebiegł w wesołej atmosferze. Nie obyło się oczywiście bez wywrotek.

31.01. przy pięknej, słonecznej pogodzie zorganizowaliśmy kolejny kulig. Wyruszyliśmy spod starej leśniczówki w kierunku folwarku Kozia. Po dotarciu na miejsce raczyliśmy się ciepłem ogniska, piekąc przy nim kiełbaski. Było fantastycznie!!! Nie zabrakło walk na śnieżki i robienia orzełków na puszystym śniegu. Po godzinnym postoju ruszyliśmy w drogę powrotną. Dotarliśmy cali i zdrowi na miejsce startu. Za pomoc w przygotowaniu ogniska serdecznie dziękuję: Wiesławowi Trosze, Mariuszowi Szramie, Andrzejowi Zawadzie, którzy poświęcili swój czas dla zorganizowania wspólnej zabawy. Serdeczne podziękowania kieruję do chłopaków: Marcina Trochy, Dariusza Szramy i Jędrzeja Zawady, którzy w pocie czoła, brodząc w zaspach śnieżnych przygotowali kijki do pieczenia kiełbasek. Panu dyr. Zespołu szkół nr3 Edwardowi Dorobie serdecznie dziękuję za udostępnienie ogromnych sań, dzięki którym mogliśmy w tak licznej grupie uczestniczyć w kuligu.

Luty a właściwie już jego początek to przede wszystkim pozytywna ocena projektu złożonego w styczniu do Lokalnej Grupy Działania „ Puszcza Notecka” i tym samym zakwalifikowanie się do drugiego etapu konkursu, którego wyniki poznamy już w kwietniu br.

Trwają prace nad przygotowaniem części artystycznej na II - gi Wieczorek Emerytów i Rencistów.

W trakcie realizacji jest dokumentacja projektowa Świetlicy Wiejskiej w Gorzyniu.

Marzec przyniósł nam finalny efekt koncepcji projektu Świetlicy wiejskiej, która zostanie postawiona na terenie obiektu rekreacyjno-sportowego. Będzie to świetlica z zapleczem dla sportowców o łącznej powierzchni zabudowy 277,62m2. W jej wnętrzu będzie się znajdować: wiatrołap, przedsionek, świetlica, kuchnia, pokój/magazyn, szatnia, łazienka, WC niepełnosprawnych, kotłownia. Przy świetlicy będzie: taras, ganek, skład opału.

Kwiecień, to kontynuacja przygotowań części artystycznej na II-gi Wieczorek dla Emerytów i Rencistów, która po cichu przygotowywana była intensywnie w miesiącu marcu. To już za kilka dni

10.04.2010r. II-gi Wieczorek dla Emerytów i Rencistów był okazją do kolejnego spotkania się większości seniorów. Miały to być chwile pełne uśmiechu i radości ale stało się inaczej. Wieczorek przebiegł w atmosferze spokoju, zadumy i wewnętrznych refleksji związanych z tragedią, jaka wydarzyła się rankiem tego samego dnia.

W tym dniu w katastrofie lotniczej zginął Prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką i wiele wybitnych osobistości, które kreowały naszą scenę polityczną, gospodarczą, społeczną, kulturalną i historyczną. To był szok dla nas wszystkich. Została ogłoszona Żałoba Narodowa… Za umożliwienie przygotowania wieczorku dla Emerytów i Rencistów składam serdeczne podziękowania państwu Kazimierze i Jerzemu Najdek, Burmistrzowi Gminy Międzychód: Romanowi Musiałowi, pracownikom Działu Promocji Gminy Międzychód.

Za przygotowanie Sali i czuwanie nad porządkiem i obsługą zaproszonych gości serdecznie dziękuję: Agnieszce Wasyluk, Jolancie Szramie, Marlenie Pupce, Barbarze Strzelczyk, Stefanowi Feldowi.

Wielki ukłon podziękowania kieruję do naszej młodzieży, która tak wspaniale stawiła czoła powierzonym im zadaniom. Serdecznie dziękuję: Pauli Białeckiej, Ewelinie Rys, Bartkowi Kuflowi, Leszkowi Kowalczykowi, Jędrzejowi Zawadzie.

Nie można pominąć ofiarności i poświęcenia, jakie oddał tej sprawie okolicznościowy taksówkarz Wiesław Trocha. Wiesiu … Dziękuję!!!

Za przygotowanie przepysznych placuszków serdeczne podziękowania kieruję do: Danuty Grobys, Beaty Kufel, Eweliny Ciemnej, Katarzyny Trochy, Jolanty Szramy, Agnieszki Wasyluk

Z połową kwietnia przystępujemy do dalszego ciągu prac związanych z budową zaplecza rekreacyjno-sportowego

Ze względu na trwające złe warunki atmosferyczne prace strasznie się wydłużają i przesuwają w czasie. Pomimo tej złej pogody udało się tak wyprofilować teren aby przystąpić do kolejnego etapu prac, jaki będzie położenie drenaży pod płytę boiska do piłki nożnej.

Ogromne słowa uznania należą się głównemu wykonawcy tych prac Krzysztofowi Gierczykowi i jego współpracownikom. Wkładają w tą pracę całe serce i doświadczenie aby przygotować to miejsce na miarę naszych potrzeb. Młodym ludziom tym, którzy kiedyś tu pozostaną i będą kreować i tworzyć tożsamość naszej wsi.

Za dobrą wolę, zorganizowanie, chęć pomocy, za wizję tego co może nam przynieść przyszłość, serdecznie dziękuję za pomoc w pracach na zapleczu rekreacyjno-sportowym: Dariuszowi Szramie, Bartkowi Kuflowi, Marcinowi Trosze, Patrykowi Machowi, Arturowi Hale, Jakubowi Prochowi, Pawłowi Kowalskiemu, Wojtkowi Kowalskiemu. Gdyby nie ich bezinteresowna pomoc to moglibyśmy jeszcze nie być na takim etapie prac.

W maju trwały prace kosztorysowe dotycząc adaptacji korytarza obecnej Świetlicy Wiejskiej na pomieszczenie sanitarne. Wykonanie prac zostało wyznaczone na miesiąc czerwiec br. Maj to również pierwsze koszenie trawy na plaży gorzyńskiej i terenie jej przyległym. Bardzo dziękuje Dariuszowi Jeronimowi za podjęcie się i wykonanie tej pracy dla dobra nas wszystkich.

W ostatniej dekadzie maja zostały zakupione kwiaty do przyozdobienia terenu zieleni przy odnowionej pompie. Za pomysłowość i wykonanie prac związanych z posadzeniem kwiatków składam serdeczne podziękowania Adamowi Kuflowi.

Czerwiec 07.06. rozpoczyna się kolejny etap prac na płycie boiska. Wyrównywanie powierzchni pod siew trawy

08.06. rozpoczęły się prace w obecnej Świetlicy związane z przygotowaniem pomieszczenia sanitarnego. Prace wykonywane wg. założeń Funduszu Sołeckiego

11.06. drugie porządkowanie terenu plaży. Skoszono trawę, wycięto Trzcinę i krzewy wrastające w brzeg plaży. Zniszczono chwasty porastające kamienne schody. Serdecznie dziękuję za pomoc w wykonaniu tych prac panom: Edwardowi Skrzypkowiakowi i Mateuszowi Tunkelowi.

Miesiąc lipiec to okres wakacji ale niektórzy wolny czas poświęcają pracom społecznym. Młodzież przystąpiła do malowania naszej salki. Nie brakowało im zapału i energii. Jak im szło można zobaczyć na zdjęciach w galerii. Wszystkim tym, którzy przyczynili się do odświeżenia salki świetlicy bardzo serdecznie dziękuję.

07.08.2010r – jak co roku zorganizowaliśmy Festyn Integracyjny dla mieszkańców i ich rodzin. Pomimo deszczowej pogody frekwencja dopisała i wszyscy bawili się wyśmienicie, biorąc udział w przygotowanych konkurencjach, wygrywając przy tym ciekawe nagrody. Wieczorem mieszkańcy ruszyli na murawę i tańcząc i spiewając nie zważając na padający ciepły deszcz bawili się do późnych godzin nocnych. Gorace podziękowania kierujemy w stronę: - Zajazdu Ostęp, - Nadleśnictwa Międzychód, - Zakładu Energetycznego pana Wylegały - Działu Promocji Gminy Międzychód. Specjalne podziękowania do naszej młodzieży, która w sposób profesjonalny przygotowała plac zabawowy. Krzysztofowi Tomali – za pomoc w sprawnym przeprowadzeniu zaplanowanych konkurencji dla dzieci i dorosłych. Grzegorzowi Skrzypkowiakowi za poświęcenie i bezinteresowne zaangażowanie w przygotowanie sprzętu audio i poprowadzenie Festynu. Dziękujemy mieszkańcom i ich rodzinom, że pomimo deszczowej pogody nie zawiedli i tak licznie wzięli udział we wspólnej zabawie. Bez dobrej woli, chęci i pomocy ludzi nie udałoby się tego dokonać.

Sierpień to również okres kolejnych prac na obiekcie rekreacyjno-sportowym. Przez niesprzyjająca pogodę wracamy po raz kolejny do zadań związanych z przygotowaniem terenu pod zasiew trawy. Może tym razem pogoda dopisze…

Wrzesień. Przez niesprzyjająca pogodę wciąż stoimy w miejscu z siewem trawy na terenie rekreacyjno – sportowym. Wciąż czekamy na sprzyjająca pogodę.

12.09.2010r do Burmistrza Międzychodu zastał złożony wniosek wsi do budżetu Gminy na rok 2011.

22.09.2010r. – Świetlica wiejska została doposażona w profesjonalny stół do bilarda. Stół został zakupiony ze środków Funduszu Sołeckiego.

22 – 24.09.2010r. Nareszcie pogoda dopisała i w tych dniach udało się poczynić ostatnie przygotowania placu pod siew trawy i w końcu zasiać trawę. To był naprawdę ciężki rok dla tych prac. Zapraszam do galerii. Bardzo serdecznie dziękuje: Jędrzejowi Zawadzie, Marcinowi i Rafałowi Trosze, Wojtkowi Kowalskiemu za pomoc w profilowaniu i równaniu skarp pod siew trawy.

28.09.2010r o godz. 17.00 odbyło się zebranie mieszkańców wsi . Zebranie rozpoczął i prowadził Sołtys wsi Gorzyń Celem zebrania było przedstawienie i zapoznanie mieszkańców wsi z planami Rady Sołeckiej, co do przeznaczenia środków funduszu sołeckiego w roku budżetowym 2011. Sołtys omówił szczegółowo każde z zaplanowanych przedsięwzięć: - Naprawa wiaty przystankowej dla dzieci i młodzieży, - Wykonanie miejsc parkingowych i pasów zieleni przy rozpoczętej budowie obiektu rekreacyjno sportowego – etap drugi, - Zakup traktorka do koszenia trawy i materiałów do jego eksploatacji. Przedsięwzięcia te pozwolą wpłynąć na poprawę życia mieszkańców, ułatwią prace związane z utrzymaniem terenów zieleni, poprawia estetykę i wizerunek naszej wsi. Przedstawione propozycje zgromadzeni zaakceptowali, uznając właściwy kierunek działań.

Październik Trwają przygotowania do wyborów samorządowych. Zwracam się z apelem do mieszkańców aby w dniu wyborów spełnili swój obywatelski obowiązek i wzięli udział w głosowaniu.

Listopad miesiąc Wyborów Samorządowych. Mrówcza praca, związana z kampanią na terenie naszej Gminy.

Spotkanie przedwyborcze w naszej wsi odbyło się w spokojnej , rzeczowej atmosferze. Bardzo dziękuję mieszkańcom za udział w tym spotkaniu. 21.11.2010r. Wybory Samorządowe. Czekamy z niecierpliwością na wyniki… 22.11.2010r. Są już wyniki. Mamy powody do zadowolenia. Wynik daje nam nadzieję i szansę na systematyczny rozwój naszej małej „Ojczyzny”. W naszych rękach i w naszym zaangażowaniu jest teraz przyszłość naszej wsi na kolejne lata. Dziękujmy sobie wzajemnie, bo dokonaliśmy właściwych wyborów.

Grudzień przyniósł nam szybką zimę, ale na Sali sesyjnej gorące tematy. Między innymi uchwalanie Funduszy Sołeckich. O pozytywnym głosowaniu Rady w tej sprawie przekonaliśmy się 30.12.2010r. Fundusze sołeckie zostały zaakceptowane i uchwalone. Dzięki temu każde sołectwo zagospodaruje swoje fundusze dla dobra i rozwoju swoich mieszkańców.

Za chwilę wejdziemy w Nowy Rok. Dlatego też chciałbym nam wszystkim życzyć przede wszystkim jak najlepszego rozwoju naszej wsi. Byśmy mogli być dumni z tego, że jesteśmy „Gorzyniakami”. Dlatego pracujmy na pozytywny obraz nasz i naszej małej ojczyzny.

Wszystkim tym, którzy udzielili pomocy i wsparcie w realizacji naszych wspólnych celów gorąco i serdecznie dziękuję. Wszystkiego Najlepszego w 2011roku.