Rok 2016
Niektórzy z mieszkańców powitali Nowy Rok uczestnicząc w Zabawie Sylwestrowej w naszej świetlicy. Inni w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych witali Nowy 2016 rok w swoich domach. Życzyli sobie szczęścia, zdrowia, miłości i wszelkiej pomyślności. Spełnienia marzeń, sukcesów w życiu osobistym i zawodowym. Rada Sołecka przekazuje również te wszystkie życzenia mieszkańcom Gorzynia i wszystkim, którzy nas wspierają i trzymają kciuki za to, abyśmy się rozwijali, wspierali i pomagali sobie wzajemnie dla dobra nas wszystkich.
11.01.2016r zgodnie z uchwalonym funduszem sołeckim przez mieszkańców naszej wsi rozpoczęliśmy finalizowanie pierwszego zadania, jakim jest postawienie domku gospodarczego przy świetlicy wiejskiej. Jest już wykonawca. Pozostaje jeszcze doprecyzowanie szczegółów formalno-prawnych.
12.01.2016r wszystkie szczegóły związane z prawidłowością usytuowania domku gospodarczego zostały doprecyzowane i do końca stycznia nasz obiekt rekreacyjno sportowy wzbogacony zostanie o pomieszczenie gospodarcze, które jest nam potrzebne do jeszcze lepszego funkcjonowania.
13.01.2016r w Urzędzie Miasta i Gminy odbędzie się pierwsze spotkanie burmistrza z sołtysami. Omawiane będą sprawy bieżące, o których drodzy mieszkańcy zostaniecie poinformowani…
15.01.2016r rozpoczęto stawianie domku gospodarczego przy świetlicy wiejskiej. Domek ten będzie nam służył w realizacji naszych przedsięwzięć na terenie wsi. Zakończenie stawiania domku i odbiór przez sołtysa nastąpi w dniu jutrzejszym. Jak wygląda nasze zaplecze gospodarcze można zobaczyć w naszej galerii.
26.01.2016r o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej odbyło się zebranie rady soleckiej z mieszkańcami wsi.
Głównymi tematami zebrania było:
- Sprawozdanie Rady Soleckiej z działalności w 2015r,
- Omówienie wszystkich zadań przewidzianych do realizacji w ramach działalności mieszkańców i stowarzyszenia w roku 2016.
- Zasady funkcjonowania świetlic wiejskich wg pomysłu obecnych władz.
- Dyskusja.
W zebraniu uczestniczyło dziewiętnaście osób. Rada Sołecka szczegółowo przedstawiła sprawozdanie z działalności za rok 2015. Do sprawozdania uczestnicy zebrania nie wnieśli żadnych zastrzeżeń.
W następnym punkcie zebrania Rada Solecka przedstawiła propozycje zadań, które powinny być zrealizowane przy aktywności społeczności wiejskiej na terenie naszej wsi. Po długiej i merytorycznej dyskusji mieszkańcy przyjęli proponowane zadania do realizacji.
Ostatnim z omawianych tematów na zebraniu było przedstawienie przez Radę Sołecką pomysłu obecnych władz na funkcjonowanie świetlic. Pomysł został przyjęty z ogromną dezaprobatą mieszkańców. Dyskusja była bardzo ożywiona. Krótko mówiąc pomysł się nie spodobał mieszkańcom i na chwilę obecną jest nie do przyjęcia.
01.02.2016r sołtys Jarosław Grzelachowski wraz z dyrektorem Zakładu Doświadczalnego Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie, dr Janem Mazurkiewiczem spotkali się z burmistrzem Krzysztofem Wolnym w celu podpisania umowy dzierżawy rybakówki i terenu do niej przyległego pomiędzy UP Poznań a Gminą Międzychód. Wcześniej umowę dzierżawy dostarczył sołtys do kompetentnych urzędników przed dwudziestym grudnia ubiegłego roku, po to by gmina mogła na spokojnie wnieść do przygotowanej umowy swoje poprawki i przygotować podłoże do dalszych rozmów. W dniu składania umowy w gminie, sołtys zgłosił u pracowników urzędu prośbę o spotkanie. Spotkanie zostało zaplanowane z burmistrzem na dzień 28.12.2015r. i zapisane w jego urzędowym kalendarzu. Niestety do spotkania nie doszło ponieważ ani sołtysa, ani dr Jana Mazurkiewicza nikt nie powiadomił, że burmistrz Krzysztof Wolny nie spotka się z nimi bo zaplanował sobie w między czasie coś innego.(komentarz pozostawiam mieszkańcom). Spotkanie w dniu 01.02.2016r, z którego tak właściwie nic nie wynikło. Pomimo tego, że gmina miała propozycję treści umowy dzierżawy już w ubiegłym roku, to nie przygotowała się do finalizacji tego przedsięwzięcia. Tym samym odwlekając w czasie i pozbawiając nasze sołectwo możliwości dalszego rozwoju. Na dzień dzisiejszy czekamy na decyzje burmistrza Krzysztofa Wolnego.
05.02.2016r burmistrz Krzysztof Wolny zorganizował spotkanie z mieszkańcami naszej wsi. Tematem spotkania były osiągnięcia obecnego burmistrza w roku 2015. Oraz odpowiedzi na zadawane pytania przez mieszkańców. Zebranie przebiegło w niezbyt przyjaznej atmosferze i na długo pozostanie w naszej pamięci….
27.02.2016 r. o godzinie 13.00 grupa członków Stowarzyszenia Gorzyń 600 przystąpiła do prac porządkowych terenu Rybakówki. Prace tak pochłonęły wszystkich, że zapomnieli wykonać kilku zdjęć na pamiątkę. W pracach na tym terenie uczestniczyli: Bolesław Krzyżaniak, Stanisław Wojtkowiak, Sylwester Derdziński, Adam Kufel, Tomasz Mach, Mariusz Szrama, Dariusz Szrama, Artur Hała, Jarosław Grzelachowski, Sandra Cemborowska
29.02.2016r dzięki pomocy Pana Krzysztofa Gierczyka i Pana Piotra Mądrowskiego, został przywieziony na naszą plażę piasek, który wzmocni brzeg plaży i zapewni mieszkańcom i gościom przyjemny pobyt w okresie letnim. Ostatni dzień miesiąca lutego a w dalszym ciągu nie ma żadnych informacji o podpisaniu umowy dzierzawy rybakówki i terenu do niej przyległego przez burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego.
02.03.2016 r. w ramach funduszu sołeckiego zostały zamontowane w świetlicy rolety okienne i moskitiery. Montażu rolet i moskitier podjęła się firma pana Andrzeja Wilkońskiego z Międzychodu.
12.03.2016r z małym poślizgiem świętowaliśmy Dzień Kobiet. Impreza była przednia. Panie bawiły się wyśmienicie i stawiły czoła wszystkim wyzwaniom, które zostały dla nich przygotowane. Największym zainteresowaniem cieszył się konkurs piosenki Karaoke. Każda z pań bądź solo, bądź też w duecie mogła sprawdzić swoje zdolności wokalne. Mamy nadzieję, że również ten Dzień Kobiet na długo pozostanie w naszej pamięci. Zapraszamy do naszej galerii.
07.04.2016r nad naszym jeziorem został przedłużony ciąg spacerowy. Został utworzony odcinek ścieżki o długości ok. 50 metrów w połowie skarpy, który umożliwi dojście do drogi zjazdowej przy Rybakówce. Na tym odcinku planowane jest postawienie dwóch ławek. Korony drzew sprawią, że miłośnicy cienia znajdą tam odpoczynek. Jak wygląda wyprofilowany odcinek ścieżki spacerowej można zobaczyć w galerii.
16.04.2016r członkowie Stowarzyszenia Gorzyn 600 i mieszkańcy wsi podjęli się uporządkowania budynku „Rybakówki” i terenu do niej przyległego. Pomimo niesprzyjającej pogody prace zostały wykonane aż z nawiązką. Po zakończonej pracy uczestnicy przy ognisku raczyli się pieczoną kiełbaską. Wielki ukłon dla tych, którzy pomimo niepogody podjęli to wyzwanie. Jak wyglądały prace można zobaczyć w naszej galerii.
05-06.05.2016r pracowaliśmy nad poprawieniem estetyki naszej plaży. Zostały pomalowane ławki, postawiono kolejne dwa kosze na śmieci i poprawiono brzeg plaży. Niebawem brzeg plaży zostanie uzupełniony piaskiem. Podziękowania dla Marii, Zdzisława Jamborów, Artura Hały za wzorowe przygotowanie ławek do kolejnego sezonu. To również w naszej galerii.
10.05.2016r z inicjatywy Centrum Animacji Kultury odbyły się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. Tematem warsztatów było wykonanie słoikowych lampionów. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że tego typu zajęcia będą powielane w przyszłości. Jak wyglądały zmagania i powstawanie przepięknych lampionów można zobaczyć w naszej galerii. Składamy serdeczne podziękowania dyrekcji CAK w Międzychodzie za przygotowanie tak miłego popołudnia. Nie ukrywamy, że czekamy na więcej…
24.05.2016r. o godz. 19.00 odbędzie się zebranie wiejskie. Tematem zebrania będzie organizacja Festynu Rodzinnego dla mieszkańców naszej wsi. Wszystkich rodziców prosimy o pomoc w zorganizowaniu dobrej zabawy dla naszych pociech.
25.05.2016r o godz. 19.00 odbyło się zebranie Rady Sołeckiej z mieszkańcami wsi. Rada przedstawiła mieszkańcom program festynu rodzinnego, który został zaakceptowany przez wszystkich obecnych. Rada sołecka również poinformowała mieszkańców o fakcie nie podpisania umowy dzierżawy Rybakówki przez burmistrza Międzychodu Krzysztofa Wolnego. W postępowaniu burmistrza da się zauważyć zdecydowany brak poparcia dla naszych działań, których celem jest poprawa warunków życia mieszkańców i stworzenie ciekawych propozycji na spędzanie wolnego czasu zarówno dla mieszkańców naszej wsi, jak również mieszkańców Gminy Międzychód. Na zebraniu podjęto decyzję aby umowę dzierżawy „Rybakówki” podpisało Stowarzyszenie Gorzyń 600. Jeszcze do końca miesiąca Zarząd Stowarzyszenia przedstawi tę propozycję Panu dr Janowi Mazurkiewiczowi, który jest upoważniony do zawarcia tej umowy ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
01.06.2016r Stowarzyszenie Gorzyń 600 podpisało umowę dzierżawy „Rybakówki” i terenu jej przyległego. Umowa została zawarta na czas nieokreślony a kwota dzierżawy, jaką będzie płaciło Stowarzyszenie, to 12,30 zł miesięcznie. Dzierżawa tego obiektu pozwala nam na staranie się o środki unijne na rewitalizację tego budynku i terenu przyległego. Przed nami kolejne wyzwania.
11.06.2016r o godz.14.30 rozpoczął się Festyn Rodzinny dla Mieszkańców Gorzynia. Pogoda była wspaniała, co sprawiło, że wielu Gorzyniaków i ich rodzin przybyło na obiekt rekreacyjno – sportowy aby wspólnie spędzić czas, na zabawie i biesiadzie. Było bombowo!!! Konkurencje sportowe były oblegane przez dzieci, młodzież i dorosłych. Biegi w workach, przerzucanie balonów, rzuty piłką, biegi przełajowe, mecze piłki nożnej, ciekawe nagrody a na koniec ognisko i pieczone kiełbaski sprawiły, że festynu nie było końca. Mieszkańcy dopisali i po zdjęciach widać, że dobrze się bawili.
26.06.2016r przystąpiliśmy do prac naprawczych przy Rybakówce. Rozpoczęliśmy od naprawy posadzki. Przed nami jeszcze wiele innych prac: malowanie, naprawa dachu, podciągnięcie prądu, uporządkowywanie terenu przy Rybakówce. To takie pierwsze prace, które w jakiś sposób pozwolą nam na korzystanie z tego obiektu i stworzą klimat do dalszego rozwoju tego miejsca.
Dzięki staraniom Zarządu Stowarzyszenia Gorzyń 600 i życzliwości dobrych ludzi pojawiły się szanse na to, aby jeszcze tego lata został podłączony prąd do budynku „Rybakówki”. Przez cały miesiąc trwało załatwianie spraw formalno -prawnych aby w dniu 25.07.2016r rozpocząć prace podłączania prądu do „Rybakówki. Szczególne podziękowania składamy na ręce Pani dyr. ZDD Gorzyń Monice Bartos Spychała, Pana dyr. ZDPPiA w Muchocinie Jana Mazurkiewicza, Pana Jarosława Batury i jego pracowników, pracowników Enea Międzychód. Dzięki tym ludziom marzenia stają się faktem.
28.07.2016r odbyło się zebranie z mieszkańcami, którego tematem było przygotowanie V Turnieju Sołectw o Złotą Pyrę. Z przykrością musze napisać, że tego dnia frekwencja była chyba po raz pierwszy tak niska. Dało się odczuć ogromne rozczarowanie i pewną złość uczestników zebrania. Brak zainteresowania ze strony mieszkańców tak wielkim przedsięwzięciem daje powody do zastanowienia się nad dalszą kontynuacją tego festynu. Zostało zaplanowane kolejne zebranie na dzień 10.08.2016r. Miejmy nadzieję, że dzisiejsze zebranie było tylko nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności i 10 tego będzie, jak w poprzednich latach.
30.07.2016r został zamontowany licznik w skrzynce rybakówki i po ponad dwudziestu latach znów zapaliło się światło w „Rybakówce” tym samym przywołując wspomnienia z tamtych lat.
W miesiącu sierpniu trwały prace porządkowe i naprawcze w Rybakówce i na terenie do niej przyległym. Jak to wyglądało zapraszamy do naszej galerii.
10.08.2016r o godz. 19:00 odbyło się zebranie wiejskie poświęcone przygotowaniom V Turnieju Sołectw o Złotą Pyrę. Podczas zebrania zostały szczegółowo omówione wszystkie zadania, jakie spoczywają na organizatorach. Zostały one rozdzielone na poszczególne osoby. Po przeanalizowaniu wszystkich tematów został wyznaczony kolejny termin spotkania na dzień 19.08.br aby wszystko dopracować na ostatni guzik.
17.08.2016r z inicjatywy Pana Waldemara Strzelczyka wykonana została elektryfikacja naszego domku narzędziowego. Zamontowane w nim światło ułatwi nam codzienną pracę w momencie korzystania z tego zaplecza.
19.08.2016r przystąpiliśmy do przygotowania terenu i świetlicy do przeprowadzenia V Turnieju Sołectw o Złotą Pyrę. Zaangażowanie społeczne było ogromne, dzięki czemu udało się przygotować wszystko wzorowo.
20.08.2016r odbył się kolejny V Turniej Sołectw o Złota Pyrę. Taj, jak w poprzednich latach, tak i teraz pogoda i frekwencja. Uczestnicy Festynu korzystali ze wszystkich atrakcji przygotowanych na ten dzień. Najwięcej radości i zabawy miały dzieci. Jak to wszystko wyglądało można zobaczyć w naszej galerii.
Rada Sołecka i „Stowarzyszenie Gorzyń 600” składa serdeczne podziękowania wszystkim sponsorom, ludziom dobrej woli, mieszkańcom. Bez ich udziału, bez ich pomocy i zaangażowania tak fajna impreza nie miała by możliwości zaistnieć. Jeszcze raz gorąco dziękujemy za okazaną pomoc.
21.08.2016r od godz. 13:00 przystąpiliśmy do sprzątania po Festynie. Pracy było bardzo dużo, ale nas również stawiła się silna ekipa i porządki przebiegały w przyjemnej atmosferze w o parciu o gorące wspomnienia dnia poprzedniego. Po uporządkowaniu terenu cała ekipa sprzątająca spotkała się w świetlicy aby na gorąco ocenić wczorajsze wydarzenia i wyciągnąć wnioski na przyszłość.
07.09.2016r Na zebraniu wiejskim rada Sołecka przedstawiła mieszkańcom projekt sołectwa do budżetu gminy na rok 2017. Po merytorycznej dyskusji i uwzględnieniu dodatkowych zadań, które zgłosili mieszkańcy, projekt został zaakceptowany bezwzględną większością głosów i został złożony do Burmistrza Międzychodu w następującej treści:
Rada Sołecka Gorzyń dn.07.09.2016r Gorzyń
BURMISTRZ MIĘDZYCHODU W związku ze zbliżającym się okresem tworzenia budżetu Gminy na rok 2017. Rada Sołecka Gorzynia składa wniosek o wpisanie w projekt budżetu na rok 2017 następujących przedsięwzięć. 1. W związku z przekazaniem gruntów przez UP Poznań na drogę wyjazdową z obiektu rekreacyjno -sportowego w kier. drogi wojewódzkiej nr 160 ponawiamy wniosek o zabezpieczenie środków na wyprofilowanie i utwardzenie tej drogi. Droga ta jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania obiektu podczas organizacji festynów letnich i podobnych imprez. 2. Pielęgnacja i wycinka starych drzew w alei lipowo klonowej, w celu zmniejszenia zagrożenia życia i zdrowia. 3. Zamontowanie dodatkowego punktu świetlnego przy drodze dojazdowej do świetlicy wiejskiej biegnącej wzdłuż nasypu kolejowego celem poprawienia bezpieczeństwa mieszkańców przemieszczających się po tej drodze. 4. Zamontowanie „garbów” i ograniczenie prędkości do 20 km/h w celu zredukowania zagrożenia życia i zdrowia dla naszych mieszkańców na drodze gminnej. Nasza droga od momentu zamontowania sygnalizacji świetlnej na drodze krajowej nr 24 jest używana jako skrót w przedostaniu się do drogi wojewódzkiej nr 160. Większość kierowców jeździ przez wieś nie bacząc na teren w jakim się znajdują. Tylko patrzeć, jak stanie się jakieś nieszczęście. 5. Zakup i montaż dwóch atestowanych elementów na placu zabaw dla dzieci. 6. Zabezpieczenie środków na zakup kwiatów i krzewów potrzebnych do zagospodarowania terenów zielonych na terenie wsi. 7. Przebudowa nawierzchni drogi gminnej wraz z zamontowaniem instalacji deszczownianej. 8. Podjęcie starań w Zarządzie Dróg Wojewódzkich o sfinalizowanie przebudowy drogi wojewódzkiej nr 160 od skrzyżowania z drogą krajową nr 24 do Wielowsi wraz z budową chodnika i instalacji deszczownianej na tym odcinku drogi. 9. Przebudowa przystanku autobusowego dla dzieci i młodzieży według obowiązujących norm, który zabezpieczy dzieciom właściwe warunki w czasie oczekiwania na autobus szkolny oraz przeanalizowanie obecnego usytuowania przystanku pod kontem bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży szkolnej. 10. Naprawa podmurówki świetlicy wiejskiej. Usuniecie płytki klinkierowej i zastąpienie jej tynkiem żywicznym. Zamontowanie odprowadzeń wody opadowej spod budynku świetlicy przy rynnach spustowych. 11. Podwyższenie komina CO w świetlicy wiejskiej celem wyeliminowania dymu w pomieszczeniach świetlicy w momencie uruchamiania wentylacji, w okresie jesienno - zimowym. (Problem był zgłaszany wielokrotnie kierownikowi Referatu Inwestycji i Infrastruktury). Zbliża się kolejny sezon grzewczy. 12. Ogrodzenie obiektu rekreacyjno – sportowego w celu poprawienia warunków bezpieczeństwa obiektu oraz stworzenia bariery dla zwierząt leśnych, które powodują zniszczenia rewitalizowanego terenu. 13. Zadaszenie tarasu przy świetlicy wiejskiej w celu poszerzenia jego funkcjonalności w trakcie organizowania imprez plenerowych oraz zahamowania jego degradacji przez warunki atmosferyczne. 14. Zakup bramek aluminiowych do piłki ręcznej i nożnej w celu poszerzenia możliwości wykorzystania boiska wielofunkcyjnego przez mieszkańców oraz klasy szkół podstawowych naszej gminy, które chętnie spędzają czas na tym terenie. Z poważaniem Jarosław Grze lachowski
18.09.2016r przedstawiciele Stowarzyszenia Gorzyń 600 na zaproszenie CERiP w Mniszkach uczestniczyli w X Smażeniu powideł częstując uczestników Festynu przepysznymi Plyndzami po Gorzyńsku. Plyndze cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Tak, że członkowie stowarzyszenia mieli „pełne ręce roboty”. Kilka zdjęć w naszej galerii. W miesiącu wrześniu również trwały prace porządkowe w budynku Rybakówki i terenie przyległym.
08.10.2016r Zakład Doświadczalny Produkcji Pasz i Akwakultury w Muchocinie wraz ze Stowarzyszeniem Gorzyń 600 przygotował i przeprowadził Spiningowe Zawody Wędkarskie na jeziorze Gorzyńskim. Pojawiło się wielu miłośników wędkowania. Pogoda dopisała i ryby też. Były ciekawe nagrody dla zwycięzców. Kilka zdjęć w naszej galerii jak również na stronie: http://miedzychod.naszemiasto.pl/artykul/zawody-wedkarskie-na-jeziorze-gorzynskim-i-rekordowa-liczba,3881802,gal,t,id,tm.html
08.11.2016r w świetlicy wiejskiej odbyło się zebranie rady Sołeckiej z mieszkańcami wsi. Głównym i jedynym tematem zebrania był bulwersujący mieszkańców, projekt wynajmu świetlic przygotowany przez Burmistrza Międzychodu. Mieszkańcy po nerwowej dyskusji wypracowali wspólne stanowisko, co do kwoty wynajmu świetlic i co do sposobu jej wynajmowania. Podejmując w tych sprawach stosowną uchwałę. Protokół z zebrania i teść uchwały przedstawiamy poniżej:
Protokół Zebrania Wiejskiego W dniu 08.11.2016r o godz. 18.00 odbyło się zebranie mieszkańców wsi Gorzyń. Tematem spotkania było ponowne omówienie zasad odpłatnego wynajmu świetlic. W związku z tym, że po ostatnim spotkaniu sołtysów z Burmistrzem Międzychodu nie dotarła do Rady Sołeckiej żadna alternatywna propozycja regulaminu wynajmu świetlic, który zdaniem mieszkańców warunkuje dalsze prace. Mieszkańcy przyjęli następujące stanowisko, że akceptują treść projektu regulaminu przygotowanego i zaakceptowanego przez zebranie sołtysów i wyrażają zgodę na zasady wynajmu określone w tym projekcie. Projekt regulaminu jest zgodny ze statutem sołectwa uchwalonym przez Radę Miejską i odpowiada oczekiwaniom naszej społeczności. Co do odpłatności za wynajem świetlicy, zebrani zajęli stanowisko, że mieszkańcy naszej miejscowości powinni płacić 50,00 zł za dobę wynajmu plus opłatę za media w wysokości 15,00 zł. Uzasadnieniem takiego stanowiska jest duże społeczne zaangażowanie mieszkańców w utrzymanie obiektów gminnych. Co do osób z poza naszej miejscowości, które będą zainteresowane wynajmem. Mieszkańcy proponują kwotę 200 zł za dobę wynajmu, co oznacza, że za 1 godzinę najemca będzie musiał zapłacić w zaokrągleniu 9,00 zł. Natomiast zryczałtowana opłata za media pobierana w wysokości 15 zł niezależnie od czasu wynajmu świetlicy. W powyższej sprawie mieszkańcy podjęli uchwałę, która stanowi załącznik do protokołu. W zebraniu wzięło udział 48 mieszkańców. Zebranie zakończyło się o godz. 20:15.
Załączniki: Uchwała Zebrania wiejskiego Nr 1/16 Lista obecności Do wiadomości: Rada Miejska Międzychodu: Przewodniczący Komisji do Spraw Społecznych i Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska
Treść Podjętej uchwały: Uchwała Zebrania Wiejskiego Sołectwa Gorzyń Nr 1/16 Z dnia 08.11.2016 roku Na podstawie art. 48, pkt.1Ustawy o Samorządzie Gminnym oraz § 7 pkt. 1 ppkt. 2 i 4 i § 29 pkt. 1 i 2 a także § 31 pkt 1 Statutu Sołectwa Gorzyń uchwala się co następuje: § 1 Zebranie Wiejskie przyjmuje stanowisko akceptujące projekt Regulaminu wynajmu świetlic przyjęty przez sołtysów Gminy Międzychód na wspólnym zebraniu w miesiącu czerwcu br. § 2 Przyjęto propozycje odpłatności za wynajem świetlicy wiejskiej przez osoby fizyczne bądź podmioty prawne na cele inne niż działalność społeczna i kulturalna w następującej wysokości: 1.Dla mieszkańców Sołectwa Gorzyń 50,00zł za dobę. 2.Dla osób i podmiotów z poza sołectwa Gorzyń 200,00 zł za dobę a stawka za godzinę wynajmu 9,00 zł. § 3 Ustalono iż zryczałtowana opłata za korzystanie z mediów winna wynosić 15,00 zł za dobę. § 4 Wykonanie uchwały powierza się sołtysowi.
Grudzień W związku z tym, że Burmistrz Międzychodu zignorował zebranie wiejskie mieszkańców i Radę Sołecką odrzucając protokół z zebrania i podjętą uchwałę dotyczącą sposobu wynajmu świetlicy i ceny za wynajem a w zamian za to wprowadził w formie zarządzenia z dnia 30.11.2016r zasady wynajmu świetlic tym samym wchodząc w kompetencje Rady Miejskiej oraz nie licząc się z Ustawa Samorządzie Gminnym ani Statutem Sołectwa. Sołtys wsi złożył za pośrednictwem Burmistrza do Wojewody Wielkopolskiego odwołanie od niniejszego zarządzenia w dniu 19.12. 2016r. Teraz trzeba cierpliwie czekać na decyzję Wojewody. Poniżej Treść odwołania z dnia 19.12.2016r
Sołtys wsi Gorzyń Gorzyń 19.12.2016r Jarosław Grzelachowski Gorzyń 10/1 64-400 Międzychód Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann Ul Aleja Niepodległości 16/18 61-713 Poznań za pośrednictwem Burmistrz Międzychodu Ul. Marszałka Piłsudskiego 2 64-400 Międzychód Odwołanie Sołtys wsi Gorzyń wnosi odwołanie od Zarządzenia Burmistrza Międzychodu Nr. OG. 0050. 102. 2016 z dnia 30.11.2016r w sprawie ustalenia stawek najmu Świetlic Wiejskich stanowiących własność Gminy Międzychód. Odwołanie wnoszę z pominięciem terminu administracyjnego mając na uwadze to, że opublikowane zarządzenie w BIP ze względu na brak podpisu burmistrza i pieczęci nie spełnia wymogów prawnych publikacji zarządzenia. Uważam, że wydane zarządzenie narusza przepisy obowiązującego prawa w randze ustawy o samorządzie gminnym z dnia 08 marca 1990 roku a w szczególności zapisy art. 48 pkt. 1 tej ustawy. W mojej ocenie powyższe zarządzenie narusza także w sposób rażący przepisy lokalne w postaci uchwały Rady Miejskiej Międzychodu Nr. LXI/506/2014 z dnia 10 września 2014 roku w sprawie nadania statutu sołectwu Gorzyń. W szczególności stoi w sprzeczności z treścią § 7 pkt. 2 ppkt.2 i 4 oraz § 29 pkt.1 i 2 a także § 31 pkt. 1 cytowanej uchwały. Naruszenia w mojej ocenie wynikają przede wszystkim z zapisów § 3 pkt.1 i 2 oraz § 4 pkt. 2, 3, 4, 5 zarządzenia. Ponadto załącznik nr.3 do zarządzenia określa w sposób jednoznaczny, że dochody z opłat pozostają w swobodnej dyspozycji burmistrza, podczas gdy zapisy wyżej cytowanych przepisów mówią o pozostaniu ich w dyspozycji sołectwa. Pragnę zwrócić uwagę na to, że cytowane zapisy § 3 oraz § 4 zarządzenia stoją w sprzeczności, wyznaczając dwa podmioty Burmistrza Międzychodu i opiekuna świetlicy do dysponowania świetlicą nie określając jednocześnie granic kompetencji tych podmiotów oraz zasad współdziałania. Uzasadnienie Litera oraz duch przywoływanych przeze mnie przepisów prawa wskazują, że Sołectwo w ramach szeroko pojętej zasady demokratycznego zarządzanie powierzonym jej mieniem jest organem nadrzędnym wykonującym wolę lokalnej społeczności sołectwa. Wyposażenie sołectwa mocą statutu w mienie między innymi świetlicę wiejską miało te demokratyczne kompetencje utrwalić i uwypuklić podmiotowość społeczności sołectwa. Przepisy określone wyżej dają też społeczności sołectwa prawo do dysponowania i realnego wpływu na przeznaczenie pozyskanych z mienia dochodów. Wprowadzenie zarządzenia w mojej ocenie pozbawia sołectwo tych praw i w niebezpieczny sposób narusza demokratyczne zasady współistnienia a ponadto tłamsi oddolną inicjatywę łamiąc zasadę „ nic o nas bez nas”. Udowodnieniu tych tez niech służy fakt zupełnego zignorowania przez Burmistrza Krzysztofa Wolnego treści uchwały zebrania wiejskiego w powyższej sprawie podjętej na jego prośbę. Załączniki: 1.Zarządzenie Burmistrza 2.Uchwała Rady Miejskiej o nadaniu statutu sołectwu Gorzyń. 3.Protokół z zebrania wiejskiego. 4.Uchwała zebrania wiejskiego.
Szanowni mieszkańcy kolejny rok zbliza się ku końcowi. Niebawem Święta Bożego Narodzenia. Wszystkim Mieszkańcom Życzę Zdrowych Spokojnych Świąt. Dużo radości i ciepła ogniska domowego. Niech Nowonarodzony Jezus prowadzi nas ku lepszym dniom. Wszystkiego Dobrego w Nowym Roku.